URANIA
Wystawa prac Teresy & Andrzeja Wełmińskich
Galeria Floriańska 22
01 - 15 październik 2019
Andrzej Wełmiński – Absolwent wydziału grafiki krakowskiej ASP (dyplom u prof. Włodzimierza Kunza, 1977). Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią, tworzy obiekty i instalacje. Udział w wystawach, m.in.: „Malarze Teatru Cricot 2”, Palazzo delle Espozitioni, Rzym 1979; „Artyści Galerii”, Galeria Foksal, Warszawa 1984; oraz wystawy indywidualne, m.in. w Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory, Starmach Gallery, Warszawa-Kraków 1990; „ChaOs”, Miejska Galeria Sztuki – Częstochowa, 2002; „…cisza, nikt nie woła”, Galeria Krzysztofory, Kraków 2004, Galeria Arsenał, Poznań 2004, „VITRIOL”, Galeria BWA Rzeszów 2006; „i tak przeminą wszystkie historie” wystawa indywidualna – Muzeum Tadeusza Kantora - Wielopole Skrzyńskie, 2007; „przeciągi” – wystawa indywidualna Villa Decjusza – Kraków, 2008; „i tak przeminą wszystkie historie” - wystawa indywidualna – Olkusz, 2009, "Fotografieren verboten!" – Spoleto, 2011, Edynburg, 2012.
Andrzej Wełmiński urodził się 30, 04, 1952 roku w Krakowie. W 1968 rozpoczyna naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Poznaje różne techniki graficzne i eksperymentuje z nimi. Uczy się w szkole muzycznej gry na waltorni potem trąbce. Z grupą kolegów (m.in. Stefan Sędecki, Antoni Mroczek, Roman Siwulak) zakłada kapelę jazzową. Z Romkiem Siwulakiem odkrywa nowe zjawiska w sztuce współczesnej i ich wspólne działania zaczynają się koncentrować wokół tej dziedziny.
W 1970 r. poznaje Tadeusza Kantora. Wspólnie z Romkiem Siwulakiem realizuje na Błoniach krakowskich "Happening poranny czyli Żółta walizka". Relację z tego wydarzenia niedługo po tym napisał Tadeusz Kantor. W tym samym roku w mieszkaniu na ul. Czystej urządza wystawę Grafiki Popularnej. Wystawa była reakcją na oficjalną imprezę Międzynarodowego Biennale Grafiki i eksponowała różnego rodzaju druki przemysłowe. W 1971 wystawia w Galerii Foksal w Warszawie wraz z R. Siwulakiem. Wśród prac było: Okno (przez które roztaczał się widok przedstawiony na fotografii obok), Pejzaż surowo wzbroniony, Hamulec bezpieczeństwa, Zmiąć. Prace wystawiają anonimowo. Bierze udział w cyklu wystaw organizowanych przez Galerię Foksal. Uczestniczy w sesji artystów i krytyków w Kuźnicy na Helu.
2 wystawa anonimowa (z R. Siwulakiem) Galeria Foksal. Wystawa była zaaranżowana jako instalacja, w skład której wchodziły trzy utwory: Gloryfikacja, Antymanifestacja, Poemat 2 piętrowy. Rozpoczyna studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. W 1973 otrzymuje zaproszenie do uczestnictwa w 8 Biennale de Paris. Przygotowuje nowe prace wspólnie z R. Siwulakiem. Ministerstwo Kultury i Sztuki odmawia udzielenia zgody i poparcia do udziału w imprezie. Zostaje członkiem Teatru Cricot 2. Od tego momentu bierze udział we wszystkich realizacjach i spektaklach teatru. Podróż do Edynburga i Glasgow jako aktor Teatru Cricot 2 w roli Cygana w spektaklu Nadobnisie i koczkodany.
Pracuje nad obiektami, których percepcja odnosi się nie tylko do zmysłu wzroku. Idee ukrywania, podglądania i specyficznego kontaktu z realnością to główne zagadnienia wokół których koncentruje jego działalność artystyczna. W spektaklu Tadeusza Kantora Umarła Klasa tworzy postać Staruszka z rowerkiem. W styczniu 1976 w ramach wspólnej z R. Siwulakiem wystawy Za szafą prezentuje prace: Za szafą, Pod wycieraczką, Za drzwiami, …i laska, Pielgrzym. Wszystkie te instalacje łączyła idea negacji wystawiania, eksploracja regionów nieoficjalnych, zmiana kondycji widza z oglądającego w podglądającego, zastosowanie materiałów biednych (smoła, brudna woda, szare mydło) i nawiązanie do schulzowskiej poetyki ciemnych zakamarków, kątów, dziur mysich, zmurszałych przestrzeni pustych pod podłogą i kanałów kominowych. Podróże z Teatrem Cricot 2 do Edynburga, Cardiff i Londynu. Poznaje Teresę i żeni się z nią. Teresa wkrótce zostaje aktorka teatru Cricot 2. 1977 - dyplom w pracowni litografii Włodzimierza Kunza. Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem Umarła klasa do Amsterdamu, Norymbergii, Nancy, Paryża, Sziraz, Belgradu, Brukseli, Gandawy, Lyonu, Lille.
Otrzymuje stypendium Fundacji Johann Wolfgang von Goethe. Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem Umarła klasa do Florencji, Mediolanu, Adelajdy, Sydney, Zurychu, Genewy, Caracas, Rzymu, Berlina, Stuttgartu i Grazu. 1979 powstają obrazy „tymczasowe” – Kartonaże Udział w wystawie " Polska Awangarda 1910-78" Palazzo delle Espozitioni w Rzymie. Udział w wystawie "Malarze Teatru Cricot 2" Palazzo Reale w Mediolanie. Podróż do Rzymu ze spektaklem - cricotażem Gdzie są niegdysiejsze śniegi. Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem Umarła klasa do Nowego Yorku, Meksyku, Mediolanu, Sztokholmu. W październiku 1979 rozpoczyna się praca nad spektaklem Tadeusza Kantora Wielopole, Wielopole we Florencji. Tworzy postać Rekruta - Ojca Mariana (ojca Tadeusza Kantora) 1980 - podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem Umarła klasa do Prato oraz z nową sztuką Wielopole, Wielopole do Edynburga, Londynu, Paryża. 18 września 1980 przychodzi na świat syn Mateusz.
Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem Wielopole, Wielopole do Mediolanu, Rzymu. 10 października 1981 przychodzi na świat córka Kasia. 1982 - podróże do Toga Mura i Tokio w Japonii i do Londynu ze spektaklem Umarła Klasa. Paryż i Londyn ze spektaklem Gdzie są niegdysiejsze śniegi. 1983 - Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem Umarła klasa do Barcelony, Cagliari, Madrytu oraz do Paryża i Genewy ze spektaklem Gdzie są niegdysiejsze sniegi. Podróż do Palma de Malorca ze spektaklem Wielopole, Wielopole. 1984 - udział w wystawie "Artyści Galerii" Galeria Foksal PSP Warszawa. Podróże ze spektaklem Umarła klasa do Murcii, Las Palmas, Sevilli, Pampeluny, Los Angeles oraz ze spektaklem Wielopole, Wielopole do Paryża.
Powstają obrazy na jedwabiu. Udział w wystawie "Artyści Galerii Foksal" Warszawa. Praca nad spektaklem Tadeusza Kantora Niech sczezną artyści w roli Kelnera oraz Wita Stwosza. Próby w Krakowie i Norymberdze gdzie odbywa się premiera. Podróże z tym spektaklem do Mediolanu, Paryża, Nowego Yorku. 1986 - podróże z teatrem Cricot 2 do Hiszpanii, Włoch, Berlina Zachodniego, Holandii. 1987 - Tournée z Teatrem Cricot 2 po Hiszpanii, Francji, Austrii oraz Włoszech i Argentynie. 1988 - Praca nad spektaklem Tadeusza Kantora Nigdy już tu nie powrócę w roli Restauratora i Odysa. Podróże z Teatrem Cricot 2 do Berlina Zachodniego, USA, Włoch, Francji, Hiszpanii. 1989 - Tournée z Teatrem Cricot 2 do Francji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Niemiec 1990 - Maluje Piec czarny i Piec biały. Wystawa indywidualna Galeria Foksal Warszawa. Wystawa indywidualna Galeria Krzysztofory Kraków. Próby do kolejnego spektaklu Tadeusza Kantora Dziś są moje urodziny w którym tworzy postać Autoportretu Kantora oraz postać Wsiewołoda Meyerholda. 8 grudnia 1990r. umiera Tadeusz Kantor. Aktorzy decydują się doprowadzić spektakl do premiery.
Premiera spektaklu Dziś są moje urodziny w Tuluzie. Tournée z tym spektaklem do Paryża, Maubeuge, Nimes, Berlina, Mediolanu, Nowego Yorku, Wenecji, Monachium, Edynburga, Madrytu, Brestu, Antwerpii, Genuii, Cagliarii. Tablice wotywne wystawa indywidualna Starmach Gallery Kraków. Opracowuje i reżyseruje akcję teatralną Lekcja anatomii wg. T. Kantora - debata. Spektakl został zrealizowany z udziałem zaproszonych krytyków i częścią zespołu Teatru Cricot 2 jako hommage dla T. Kantora w pierwszą rocznicę jego śmierci - Galeria Krzysztofory, Kraków. 1992 - wystawa indywidualna Galeria Uniwersytecka Cieszyn. “...Obrazy wotywne Wełmińskiego zbudowane są na zasadzie kontrastu: trwałości i kruchości. Szklane klisze, na których pojawiają się - jak widma - postaci z ostatniego spektaklu, przytwierdzone są do ciężkich, pokrytych zimną, cynkową blachą tablic. Postaci, które artysta wywołuje to Autoportret, Moja Mama, Infantka wg... Mają one delikatność i nietrwałość “form mnemonicznych”. Są łatwe do zniszczenia, mogą rozpaść się, zniknąć jak wspomnienie. Metalowa, masywna rama zdaje się być jak porta mortis....” Anna Baranowa W 1993 wraz z grupą aktorów Teatru Cricot 2 rozpoczyna pracę nad nowym spektaklem Manjacy czyli Their Master’s voice Premiera spektaklu Manjacy “Solvay”, Kraków. "Ruiny" indywidualna wystawa rysunków - “Solvay”, Kraków. "Apokryfy" wystawa indywidualna Galeria Krzysztofory, Kraków. Spektakl Manjacy prezentowany w Krakowie, Jeleniej Górze, Valladolid, Cagliari.
Obrazy - wystawa indywidualna Synagoga Poppera, Kraków. Podróże ze spektaklem Manjacy do Warszawy, Łodzi, Katowic, udział w Festival Internacional de Artes Cenicas - Sao Paulo oraz festiwalu ETI Romaeuropa Prosa 94 - Rzym. 1995 -"Amadeus ex Machina" - obiekt do opery Zaida Mozarta w reżyserii Geralda Thomasa. Rysunki - wystawa indywidualna - Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków. Wraz z częścią zespołu Cricot 2 rozpoczyna prace nad kolejnym spektaklem pt. Ameryka czyli nie oglądaj się za siebie. Premiera 15 grudnia 1995 “Solvay” Kraków. Udział spektaklu Manjacy w Festival d’Avignon, Verbier Festival, XX Festival Internacional de Teatro de Vitoria-Gasteiz. Wraz z żoną Teresą zajmuje się reżyserią i scenografią kolejnych realizacji teatralnych. Demon Ruchu spektakl - Teatr Polski, Bydgoszcz 1996. Pracuje z aktorami niemieckimi Teatru Rampe w wyniku czego powstaje akcja teatralna Schmelzpunkt, Stuttgart. Prace z aktorami szwajcarskimi w Romainmotier zakończone akcją teatralną Anagramma. Bierze udział w jubileuszowej wystawie 50 lecia PLSP w Krakowie - Pałac Sztuki TPSP, Kraków. V.I.T.R.O.L. Wystawa indywidualna - Solvay, Kraków. Tournée ze spektaklami Manjacy i Ameryka do Stuttgartu.
Rzeźnia wg. Sł. Mrożka - spektakl, Teatr Polski, Bydgoszcz, 1997. Rejestracja spektaklu Ameryka na zlecenie programu ARTE. Fragmenty Ameryki w programie TV Polsat. Da liegt der Hund begraben - Germanias Halluzinationen spektakl, Theater Rampe, Stuttgart 1997. Tournée ze spektaklem Ameryka do Sevilli i Santander. 1999 - pracuje nad scenografią do spektaklu muzycznego De Dolende Ney Amsterdam. CHaOs wystawa indywidualna – Solvay – Kraków, 2001 CHaOs wystawa indywidualna – Miejska Galeria Sztuki – Częstochowa, 2001 udział w IV Triennale Autoportretu – Radom 2003 udział w Triennale Malarstwa Współczesnego - Vilno, 2004 udział w wystawie „Proces Twórczy” – Solvay – Kraków, 2004 prowadzi międzynarodowe warsztaty teatralne Rote Fabryk Zurych, Scuola Teatro Dimitri Verscio, 2004 „Cisza, nikt nie woła…” wystawa indywidualna, Galeria Krzysztofory – Kraków, 2004 „Cisza, nikt nie woła…” wystawa indywidualna, Galeria Miejska Arsenał – Poznań, 2004
udział w wystawie ”fakty i mistyfikacje” Galeria Albert - Kraków „szklane fotografie” wystawa indywidualna, green gallery – Warszawa Opracowuje album „trumpf, trumpf…” lalki, manekiny i przedmioty ze spektaklu Umarła klasa Tadeusza Kantora „trumpf, trumpf…” wystawa indywidualna, Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, Cricoteka - Kraków „Hydromaschinen Prozession” teatralna akcja plenerowa w ramach imprezy „stadt im fluss” na zamówienie władz miasta Esslingen – Esslingen, wrzesień 2005. 2006 - udział w wystawie „Gry i Zabawy” Galeria Albert – Kraków „VITRIOL” wystawa indywidualna, Galeria BWA Rzeszów, 2006. 2007 - udział w wystawie „Wzory i Modele” Galeria Zejście – Kraków, Instytut Sztuki Akademii Pedagogicznej Razem z żoną Teresą prowadzą warsztaty teatralne w Loughborough University UK „minęło, minęło, i tak przeminą wszystkie historie…”, spektakl - Aktorzy Teatru Cricot 2 oraz Aktorzy Teatru MIST, Kraków, 2007. i tak przeminą wszystkie historie wystawa indywidualna – Muzeum Tadeusza Kantora na Starej Plebanii Wielopole Skrzyńskie, 2007. rysunki – wystawa indywidualna Galeria BP Atelier – Opole, 2008 przeciągi – wystawa indywidualna Villa Decjusza – Kraków (wystawie towarzyszyła akcja teatralna o tym samym tytule) „i tak przeminą wszystkie historie” - wystawa indywidualna – Olkusz, 2008.
Pontlevoy Procession – plenerowa akcja teatralna zrealizowana ze studentami University of Washington, Pontlevoy Francja, 2010 …a kruki nie wróciły do swych gniazd - Spektakl przygotowany z 15 studentami wydziału Dramatycznego Uniwersytetu Teherańskiego w ramach sympozjum poświęconego Tadeuszowi Kantorowi. Perska baśń stała się kanwą półgodzinnego spektaklu,Teheran, 2011. Traumatikon Rose Bruford College, London. Spektakl zrealizowany z 45 studentami Inspiracją był między innymi rysunek pt Café Europe – T. Kantor w formie spirali wypisał nazwiska największych twórców - kogo tam nie ma… Ale w tym wypadku to studenci zaproponowali postacie wraz z ich historiami i epizodami, które zaludnią kawiarnię lub raczej podłą tawernę. Jedna z historii rozrasta się do niebywałych rozmiarów i pochłania realność kawiarni, jak jamochłon… Flammarion Spektakl zrealizowany z międzynarodową grupą artystów stał się homagem dla Ellen Steward (1919 - 2011). Spektakl był prezentowany w desakralizowanym kościele Chiesa di San Simone w ramach Festiwalu La MaMa Spoletopen oraz Festiwalu del 2 Mondi w Spoleto. Wystawa rysunków fotografieren verboten Largo Oberdan, Spoleto, 2011.
Aktor, reżyser. Współpracował z Tadeuszem Kantorem, w latach 1973-1990 brał udział we wszystkich realizacjach i tourne Teatru Cricot 2. Twórca spektakli: „Manjacy”, Aktorzy Teatru Cricot 2, 1993; „Ameryka czyli nie oglądaj się za siebie”, Aktorzy Teatru Cricot 2, 1995; „Demon ruchu”, Teatr Polski w Bydgoszczy, 1996; “Rzeźnia” wg. Sł. Mrożka - spektakl - Teatr Polski, Bydgoszcz, 1997 ; “Da liegt der Hund begraben - Germanias Halluzinationen” spektakl - Theater Rampe, Stuttgart, 1997; scenografia do spektaklu muzycznego „De Dolende Ney“ – Amsterdam 1999. „Hydromaschinen Prozession” teatralna akcja plenerowa w ramach imprezy „stadt im fluss” na zamówienie władz miasta Esslingen – Esslingen, 2005; „minęło, minęło, i tak przeminą wszystkie historie…”, Aktorzy Teatru Cricot 2, 2007; „przeciągi” akcja teatralna - Willa Decjusza – Kraków 2009, „Traumatikon” Rose Bruford College, Londyn, 2011; "Flammarion" La MaMa Spoleto, 2011; "Pages from the Book of..." Rose Bruford College, Londyn, 2012; "Against Nothingness or 3 cm Above an Empty Head" Rose Bruford College, Londyn, 2014.
Prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące historii, teorii (filozofii) oraz praktyk scenicznych teatru Cricot 2. Między innymi: Stuttgart, Romainmotier, Rote Fabryk Zurych, Scuola Teatro Dimitri Verscio, Loughborough University UK, University of Washington USA, Rose Bruford College UK.