polish | english

URANIA - GALERIA FLORIAŃSKA 22

 URANIA

Wystawa prac Teresy & Andrzeja Wełmińskich

Galeria Floriańska 22

01 - 15 październik 2019

czytaj dalej

Biografia - Teresa Wełmińska

 

Teresa Wełmińska urodziła się w 1955r. Ukończyła Studium Medyczne w Krakowie.

W latach 1976-1990 współpracowała z Tadeuszem Kantorem i brała udział we wszystkich realizacjach i tourne Teatru Cricot 2.

Od 1990 wraz z Andrzejem Wełmińskim realizuje spektakle teatralne oraz prowadzi warsztaty teatralne.

1955 – 1975

Teresa Kowalczyk urodziła się w 22 lutego 1955 w Krakowie. W roku 1976 ukończyła Studium Pielęgniarskie Collegium Medicum w Krakowie. Podejmuje pracę w Szpitalu im. Narutowicza w Krakowie następnie w Przychodni Zdrowia Psychicznego.

1976 – 1980

25 listopada 1976 wychodzi za mąż za Andrzeja Wełmińskiego. Od 1976 związana z Teatrem Cricot 2. Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem "Umarła klasa" w roli Markietanki do Amsterdamu, Norymbergii, Nancy, Paryża, Belgradu, Brukseli, Gandawy, Lyonu, Lille. Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem "Umarła klasa" do Florencji, Mediolanu, Adelajdy, Sydney, Zurychu, Genewy, Caracas, Rzymu, Berlina, Stuttgartu i Grazu. W spektaklu - cricotażu Gdzie są niegdysiejsze śniegi tworzy postać Panny Młodej. Premiera cricotażu "Gdzie są niegdysiejsze śniegi" w Rzymie w ramach wystawy "Polska Awangarda 1910 -78" Palazzo delle Espozitioni. Podróże z Teatrem Cricot 2 w roli Żołnierza z I Wojny Światowej w spektaklu Umarła klasa do Nowego Yorku, Meksyku, Mediolanu, Sztokholmu. W październiku 1979 rozpoczyna się praca nad spektaklem Tadeusza Kantora "Wielopole, Wielopole" we Florencji. Tworzy postać Matki Helki (matki Tadeusza Kantora) 1980 - podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem "Umarła klasa" do Prato oraz z nową sztuką "Wielopole, Wielopole" do Edynburga, Londynu, Paryża. 18 września 1980 przychodzi na świat syn Mateusz.

1981 – 1984

Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem Wielopole, Wielopole do Mediolanu, Rzymu. 10 października 1981 przychodzi na świat córka Kasia. 1982 - podróże do Toga Mura i Tokio w Japonii i do Londynu ze spektaklem Umarła Klasa. Paryż i Londyn ze spektaklem Gdzie są niegdysiejsze śniegi. 1983 - Podróże z Teatrem Cricot 2 ze spektaklem Umarła klasa do Barcelony, Cagliari, Madrytu oraz do Paryża i Genewy ze spektaklem Gdzie są niegdysiejsze sniegi. Podróż do Palma de Malorca ze spektaklem Wielopole, Wielopole. Podróże ze spektaklem Umarła klasa do Murcii, Las Palmas, Sevilli, Pampeluny, Los Angeles oraz ze spektaklem Wielopole, Wielopole do Paryża.

1985 – 1989

Praca nad spektaklem Tadeusza Kantora Niech sczezną artyści gdzie tworzy postać Anioła Śmierci – Dziwki z Kabaretu. Próby w Krakowie i Norymberdze gdzie odbywa się premiera. Podróże z tym spektaklem do Mediolanu, Paryża, Nowego Yorku. 1986 - podróże z teatrem Cricot 2 do Hiszpanii, Włoch, Berlina Zachodniego, Holandii. 1987 - Tournée z Teatrem Cricot 2 po Hiszpanii, Francji, Austrii oraz Włoszech i Argentynie. 1988 - Praca nad spektaklem Tadeusza Kantora Nigdy już tu nie powrócę w roli Księżnej Kremlińskiej z Nadobniś i Koczkodanów. Podróże z Teatrem Cricot 2 do Berlina Zachodniego, USA, Włoch, Francji, Hiszpanii. 1989 - Tournée z Teatrem Cricot 2 do Francji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Niemiec Próby do kolejnego spektaklu Tadeusza Kantora Dziś są moje urodziny w którym tworzy postać Infantki z obrazu Velazqueza. 8 grudnia umiera Tadeusz Kantor. Aktorzy decydują się doprowadzić spektakl do premiery.

1991 – 1993

Premiera spektaklu Dziś są moje urodziny w Tuluzie. Tournée z tym spektaklem do Paryża, Maubeuge, Nimes, Berlina, Mediolanu, Nowego Yorku, Wenecji, Monachium, Edynburga, Madrytu, Brestu, Antwerpii, Genuii, Cagliarii. Bierze udział w akcji teatralnej Lekcja anatomii wg. T. Kantora - debata. Tworzy postać Papierowej Baletnicy oraz projektuje i wykonuje kostiumy. W 1993 wraz z grupą aktorów Teatru Cricot 2 rozpoczyna pracę nad nowym spektaklem Manjacy czyli Their Master’s voice. Premiera spektaklu Manjacy “Solvay”, Kraków. Spektakl Manjacy prezentowany w Krakowie, Jeleniej Górze, Valladolid, Cagliari.

1994 – 1996

Podróże ze spektaklem Manjacy do Warszawy, Łodzi, Katowic, udział w Festival Internacional de Artes Cenicas - Sao Paulo oraz festiwalu ETI Romaeuropa Prosa 94 - Rzym. Wraz z częścią zespołu Cricot 2 rozpoczyna prace nad kolejnym spektaklem pt. Ameryka czyli nie oglądaj się za siebie. Tworzy postać Klary i Bruneldy oraz projektuje i wykonuje kostiumy. Premiera 15 grudnia 1995 “Solvay” Kraków. Udział spektaklu Manjacy w Festival d’Avignon, Verbier Festival, XX Festival Internacional de Teatro de Vitoria-Gasteiz. Wraz z mężem zajmuje się reżyserią i scenografią kolejnych realizacji teatralnych. Demon Ruchu spektakl - Teatr Polski, Bydgoszcz 1996. Pracuje z aktorami niemieckimi Teatru Rampe w wyniku czego powstaje akcja teatralna Schmelzpunkt, Stuttgart. Prace z aktorami szwajcarskimi w Romainmotier zakończone akcją teatralną Anagramma. Tournée ze spektaklami Manjacy i Ameryka do Stuttgartu.

1997 – 2004

Projektuje kostiumy do spektaklu "Rzeźnia" wg. Sł. Mrożka, Teatr Polski, Bydgoszcz, 1997. Rejestracja spektaklu "Ameryka" na zlecenie programu ARTE. Fragmenty "Ameryki" w programie TV Polsat. Razem z Andrzejem Wełmińskim pracuje nad spektaklem "Da liegt der Hund begraben - Germanias Halluzinationen spektakl", Theater Rampe, Stuttgart 1997. Tournée ze spektaklem Ameryka do Sevilli i Santander. 1999 - pracuje nad scenografią do spektaklu muzycznego "De Dolende Ney" Amsterdam. Teresa i Andrzej Wełmińscy prowadzą międzynarodowe warsztaty teatralne Rote Fabryk Zurych, Scuola Teatro Dimitri Verscio, 2004

2005 – 2008

Projektuje i wykonuje kostiumy do teatralnej akcji plenerowej „Hydromaschinen Prozession” w ramach imprezy „stadt im fluss” na zamówienie władz miasta Esslingen – Esslingen, wrzesień 2005. Razem z Andrzejem Wełmińskim prowadzą warsztaty teatralne w Loughborough University UK Tworzy postać Małgorzaty oraz wykonuje kostiumy do spektaklu „minęło, minęło, i tak przeminą wszystkie historie…”, Aktorzy Teatru Cricot 2 oraz Aktorzy Teatru MIST, Kraków, 2007. przeciągi – wystawa indywidualna Villa Decjusza – Kraków (wystawie towarzyszyła akcja teatralna o tym samym tytule)

2009 – 2011

Teresa i Andrzej Wełmińscy prowadzą warsztaty, które kończą się pokazem "Pontlevoy Procession" – plenerową akcją teatralną ze studentami University of Washington, Pontlevoy Francja, 2010 W 2011 wspólnie reżyserują spektakl "Traumatikon" z 45 studentami Rose Bruford College, London. Spektakl zaproszony i prezentowany w Summerhall Main Hall od 06 do 20 sierpnia w ramach Festiwalu Fringe w Edynburgu. Spektakl "Flammarion" zrealizowany z międzynarodową grupą artystów stał się homagem dla Ellen Steward (1919 - 2011). Spektakl był prezentowany w desakralizowanym kościele Chiesa di San Simone w ramach Festiwalu La MaMa Spoletopen oraz Festiwalu del 2 Mondi w Spoleto.